Poradnik

 1. Dlaczego nie powinniśmy kupować gotowych okularów ?
 2. Jakie oprawy okularowe?
 3. Wybierając oprawę ? pamiętaj
 4. Czy okulary leczą?
 5. Jakie szkła będą najlepsze do Twoich okularów?
 6. Jak dbać o okulary?

Dlaczego nie powinniśmy kupować gotowych okularów ?

Odp.: Nie ma gotowych okularów ? należy je wykonać specjalnie dla Ciebie!

Szansa znalezienia odpowiednich okularów ? na straganach, otrzymanych od innej osoby, pochodzących z darów, kupionych w galanterii, aptece, na stacji benzynowej ? są bliskie zeru.

Okulary muszą być dopasowane specjalnie dla Ciebie! Dokładność okularów mierzy się nie w milimetrach, lecz w wielkości przesunięcia pryzmatycznego soczewki. Rysunki poniżej szybko obrazują, ile parametrów musi być zachowanych przy wykonaniu okularów.

Popatrz na obrazek powyżej, a przekonasz się, ile parametrów musi być zachowanych przy wykonaniu okularów.

Gotowe okulary sprzedawane na targowiskach produkowane są w manufakturach gdzieś na końcu świata (Chiny, Malezja… itd.), przy wykorzystaniu najtańszej siły roboczej (często dzieci) w celu obniżenia kosztów. W tym samym celu do produkcji tych ?cudów optyki? używa się najtandetniejszych i najtańszych materiałów, które nie spełniają ŻADNYCH światowych norm dotyczących tychże produktów. I tak np.: materiał stosowany do wykonania oprawek metalowych wykazuje duże podobieństwo do materiału na opakowania konserw spożywczych.

Środki optyczne soczewek okularowych ?z targu? rzadko lub prawie nigdy nie pokrywają się z potrzebami klienta. Prowadzić to może przy dłuższym użytkowaniu do wielu dolegliwości i chorób, takich jak: bóle i zawroty głowy, mdłości, a nawet wymioty itp. Również moce (dioptrie) tychże soczewek rzadko odpowiadają rzeczywistym potrzebom klienta.

Efekty używania ?tanich i dobrych? okularów z targu przychodzą przeważnie po jakimś czasie (pół roku do 2 lat). Podczas badania okulistycznego przeważnie okazuje się, że pacjent zamiast nosić np +1,0 dptr. musi niespodziewanie nosić +2,0 dptr. lub nawet więcej.

Nie chcemy być źle zrozumiani i nie staramy się Ciebie straszyć! Przekazujemy jedynie rzetelną informację, której u sprzedawców z targu nie otrzymasz.

Dziwi jedynie fakt, iż do tej pory nie zostało to prawnie zakazane, jako działalność przestępcza, prowadząca często do utraty zdrowia nieświadomych klientów.

Jakie oprawy okularowe?

Odp.: Oprawa okularowa powinna być dopasowana do owalu Twojej twarzy. Powinna pokrywać cały oczodół, a jeżeli jest przeznaczona do stałego noszenia ? tak by obejmowała jak największe pole widzenia podczas patrzenia w dal. Mniejsze nadają się do czytania, byle zapewniały wygodne ułożenie głowy przy czytaniu lektury oraz odpowiednie pole widzenia. Do szkieł wieloogniskowych muszą być wystarczająco wysokie, by pomieścić odpowiednie segmenty szkła wieloogniskowego.

Wybierając oprawę ? pamiętaj !

Jeżeli jesteś alergikiem, koniecznie zwróć uwagę na to, z czego wykonana jest oprawa. Można być uczulonym na nikiel i inne metale, lub na niektóre tworzywa. Istnieją jednak materiały antyalergiczne i takich szukaj ? Twój Optyk zna ten problem, a odpowiedni ich wybór zaproponuje.

Osoby o kwaśnym odczynie potu powinny unikać niektórych opraw metalowych lub celulozowych. Pytaj o oprawy tytanowe.

Pamiętaj również, że okulary trzeba czyścić i konserwować. Już przy ich wyborze zadbaj, by nie sprawiało to większego kłopotu. W renomowanej firmie optycznej najważniejszą czynnością już po wybraniu odpowiedniej oprawki i estetycznym, fachowym wykonaniu okularów, jest ich indywidualne dopasowanie. Dlatego gotowe okulary ? jeśli jest to tylko możliwe ? należy odbierać osobiście. Prawidłowo dopasowane nie przeszkadzają i nie absorbują Twojej uwagi.

Podsumowując – dobierając oprawę musimy brać pod uwagę:

 • kształt twarzy /owalna, pociągła, kwadratowa/,
 • moc szkieł korekcyjnych /grubość/,
 • przeznaczenie okularów,
 • rozstaw oczu,
 • ułożenie oprawy na nosie,
 • potrzeby i wymagania Klienta,
 • podatność na uczulenia,
 • karnację.

Oprawy korekcyjne mogą mieć różną budowę:

 • oprawy pełne wykonane z różnych metali, również tytanowe /bez zawartości niklu/,
 • oprawy pełne wykonane z plastiku,
 • tzw. żyłki, których górna część wykonana jest z plastiku lub metalu a w dolnej elementem mocującym szkło jest żyłka,
 • tzw. patenty – samo szkło korekcyjne, montowane do oprawy za pomocą śrubek.

Wykonujemy także korekcję w oprawach sportowych /narty, rower, golf, tenis

Poza dostępnymi w Salonie modelami istnieje możliwość sprowadzenia na indywidualne zamówienie, wybranego z katalogu firmowego modelu oprawy.

Czy okulary leczą?

odp.: Tak ? noszenie odpowiednich okularów specjalnych prowadzi do zaniku niektórych wad wzroku (szczególnie u dzieci).

Tak ? za okularami tworzy się mikroklimat. Oko jest mniej narażone na zmiany temperatury, wysychanie rogówki, uszkodzenia obcymi ciałami, okulary odpowiednio oszklone chronią przed nadmiernym promieniowaniem ? różnego pochodzenia. Dla wrażliwego oka nie wymagającego korekcji, noszenie okularów zerowych może przynieść dużą pomoc (warunek, że soczewki są dobrej jakości).

Uwaga!
Nigdy nie używaj cudzych okularów leczniczych, mogą one Twoim oczom zaszkodzić. Zawsze pomyśl, co stawiasz między okiem, a światem ? okulary mają być pomocą, nie przeszkodą.

Jakie szkła będą najlepsze do Twoich okularów?

 • Soczewki Okularowe – Na pierwszy rzut oka oddziałują one niezauważalnie, ale to wrażenie jest mylące: nowoczesne szkła są produktami zaawansowanymi technicznie, wytworzone z największą precyzją przy znaczącym nakładzie środków. Praktycznie rzecz biorąc każde szkło jest niepowtarzalne, gdyż jest wytwarzane zgodnie z indywidualną receptą każdego odbiorcy.
 • Soczewki fotochromowe – Inteligentna ochrona przeciw słońcu i światłu. Zmienne warunki świetlne, występujące na co dzień, mogą stanowić dla oka duże obciążenie. Przede wszystkim osoby wrażliwe na rozbłyski skarżą się przy nisko stojącym słońcu czy świetle dyfuzyjnym na załzawione lub zaczerwienione oczy czy też ból głowy spowodowany wytężaniem wzroku. Aby uniknąć w łatwy i prosty sposób tego typu symptomów i powiększyć komfort widzenia, coraz więcej osób przy zakupie nowych okularów decyduje się na soczewki samotonujące się ( ?fotochromowe?). Dzięki ich różnicującemu się zabarwieniu ? jasnym w cieniu i pomieszczeniach, ale przyjemnie przyciemnionym w słońcu ? ?inteligentne? szkła umożliwiają zrelaksowane patrzenie i dobry wygląd w każdej sytuacji. Występują w trzech kolorach: brązowym, szarym i zielonym.

 • Soczewki wieloogniskowe – Około czterdziestego roku życia oko ludzkie zaczyna powoli tracić zdolność  ?ustawienia ostrości? przedmiotów widzianych z bliska (np. przy czy czytaniu). Zjawiskiem tym jest starczowidzenie, czy też ? w określeniu fachowym ? presbyopsja. Szkła wyrównujące efekty starczowidzenia charakteryzują się różnym działaniem korygującym: innym dla bliży, a innym dla patrzenia w dal. Przy soczewkach o wielu mocach granice obszarów działania są wyraźnie widoczne. Szkła posiadające oddzielny obszar do korekcji dali i bliży określa się jako szkła Bifokal lub dwuogniskowe. Szkła z dodatkowym obszarem do patrzenia w odległościach pośrednich jako Trifokal lub trójogniskowe.
 • Soczewki Jednoogniskowe – Mianem soczewki jednoogniskowej określa się szkło o jednakowej mocy korekcyjnej na całej swej powierzchni. Działanie korekcyjne wybiera się z reguły w taki sposób, aby zapewnić ostre widzenie ze wszystkich odległości. Konieczne wyrównania ostrości przy patrzeniu na różne dystansy przejmuje w takim wypadku oko. Tylko w okularach do czytania i o podobnym zastosowaniu ustawia się korekcję w soczewkach jednoogniskowych na określony bliski dystans ( z reguły 40 cm ). Wyraźne widzenie na znaczne odległości nie są w tym przypadku możliwe.
 • Soczewki Progresywne – Po 45 roku życia obniża się jakość widzenia. Wiele osób zmierzających w kierunku 50 urodzin może spotkać się z fenomenem: pomimo ?sokolego wzroku? przy patrzeniu w dal, z roku na rok coraz większą trudność sprawia patrzenie w bliży ? np. przy czytaniu. Symptom ten znany jako starczowzroczność lub presbyopsja dotyczy zarówno tych, którzy noszą okulary, jak i tych, którzy nie zgłaszają kłopotów ze wzrokiem. Problem ten powinien bezwarunkowo zostać skorygowany, by zapewnić dobre i nie obciążone stresem patrzenie. Soczewki progresywne w odróżnieniu od soczewek wieloogniskowych mają całkowicie niewidoczne granice obszarów działania.

 • Soczewki w wyższym indeksie – Dla osób posiadających soczewki minusowe (czyli dla krótkowidzów) polecamy soczewki o podwyższonym indexie, np.: 1.6; 1.7; 1.8 i najnowsze: 1.9, które są znacząco cieńsze i lżejsze od typowych tradycyjnych soczewek w indexie 1.5.

 • Soczewki z powłoką antyrefleksyjną – Szkła z powłoką antyrefleksyjną (AR) redukują odbicia, podnoszą kontrast widzenia, zmniejszają zmęczenie oczu, poprawiają widzenie nocą. Powłoki AR są przydatne na słońcu oraz przy pracy na komputerze, gdyż chronią oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym i elektromagnetycznym, wyt­warzanym przez ekran monitora komputerowego.
Soczewka bez powłoki antyrefleksyjnej Soczewka z powłoką antyrefleksyjną

Jak dbać o okulary?

 • Mycie oprawek - Wszystkie rodzaje okularów bez względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, można myć pod bieżącą letnią wodą używając mydła lub jakiegokolwiek detergentu można przy tym posłużyć się mokrą miękką szczoteczką lub opuszkami palców. Następnie chusteczką higieniczną, nie pocierając należy odsączyć wilgoć. Od czasu do czasu odwiedź swojego optyka ponieważ umycie okularów i usunięcie zabrudzeń z różnych zakamarków wymaga często rozebrania okularów. Pomiędzy soczewką i oprawą w rowku okularów osadza się brud, który jest siedliskiem różnych bakterii!
 • Konserwacja – Od czasu do czasu odwiedź swojego optyka, aby poprawić umocowanie śrubek przy twoich okularach. Zrób to koniecznie jeśli nosisz okulary metalowe (śrubki lubią się wykręcać i szkło można uszkodzić).Optyk w razie konieczności wyreguluje także zauszniki lub noski. Noski należy także od czasu do czasu wymienić ponieważ często ulegają one zużyciu pod wpływem chociażby potu.
 • Właściwy sposób obchodzenia się z soczewkami – Najlepszy sposób ochrony Twoich soczewek to mycie ich pod bieżącą, letnią wodą. Dzięki temu masz pewność, że powierzchnia soczewek nie zostanie uszkodzona przez drobiny kurzu. Jeżeli korzystasz z okularów z dala od domu, możesz używać specjalnych wilgotnych ściereczek lub ściereczek z mikrofazy. Ściereczki należy przechowywać w taki sposób, aby uniknąć zabrudzenia ich kurzem.
 • Kilka wskazówek końcowych – Nie należy kłaść okularów soczewkami do dołu. Odnosi się to w szczególności do oprawek patentowych. Zaleca się aby używać odpowiedniego, mocnego etui aby przechowywać i przenosić okulary oraz zawsze trzymać soczewki organiczne lub soczewki z powłoką np. antyrefleksyjną z dala od wysokich temperatur takich jakie można uzyskać w saunie lub na desce rozdzielczej samochodu zaparkowanego w słońcu.

Kontakt AS OPTICA

37-200 Przeworsk, ul. Rynek 24
tel. (16) 648-72-08 ; 885-503-366
emial: przerworskoptyk@gmail.com

 • Poniedziałek - Piątek od 900 do 1700
 • Sobota od 900 do 1300

Oddział w Łańcucie

37-100 Łańcut, ul.Królowej Elżbiety 4
tel. 887-503-366
emial:optyklancut@gmail.com

 • Pon - Pt od 1000 do 1800
 • sob - od 900 do 1300

Kalendarz

Luty 2020
P W Ś C P S N
« sty    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Ankieta

Na co zwracasz uwagę przy zakupie okularów w Zakładzie Optycznym?

Zobacz wynik ankiety

Loading ... Loading ...

COOKIE

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.